Naše poslání
Projekt reaguje na současnou situaci ve stavebnictví, developerské aktivity, které s různou mírou citlivosti a s novými investicemi různých funkcí vstupují do již existujícího, velmi často historicky cenného prostředí. Hlavním cílem projektu je podrobně zmapovat a architektonicky i památkově zhodnotit novostavby v historickém prostředí českých měst, vzniklé po roce 1989, a na základě této kritické reflexe vytvořit srozumitelný nástroj, který bude přehledným manuálem pracovníkům památkové péče a všem dalším složkám státní správy působícím v rozhodovacích procesech ve výstavbě, a to tak, aby při výstavbě byly maximálně zohledňovány kulturně historické hodnoty stavebně dotvářených území.
Prvním zásadním výstupem tak bude nová metodika (komplementární ke starší: Kuča, Kučová, Kibic, 2004), jež bude vycházet především z plošného reprezentativního terénního průzkumu novostaveb vystavěných po roce 1989 v historických územích ČR. Shromážděné příklady budou vyhodnoceny, přičemž hlavní pozornost bude věnována vazbám novostavby k prostředí a jeho hodnotám. Ze všech studovaných novostaveb budou vybrány kvalitní příklady a z nich pak typické situace. Ty budou analyzovány a na základě tohoto rozboru budou metodikou doporučeny postupy, jež povedou k dobrým a památkovou péčí akceptovatelným zásahům do památkových rezervací, památkových zón a dalších území s památkovými hodnotami. Studovány a zohledněny budou také postupy používané v jiných evropských zemích. Před vydáním metodiky jsou plánovány workshopy s architekty, památkáři a dalšími zainteresovanými profesionály, které prověří využitelnost navržených metodických postupů v praxi.
Druhým klíčovým výstupem projektu bude výstava, plánovaná na dobu řešení projektu v Praze a jedné další zahraniční lokaci, a kritický katalog, vydaný v české a anglické mutaci, který shrne výsledky průzkumu kvalitních architektonických vstupů do památkově chráněných i dalších cenných území z posledních třiceti let v celé České republice. Přinese rozbory cca 120 novostaveb doplněné obrazovou a plánovou dokumentací. Tyto rozbory se soustředí na záměry architektů, kteří vybrané novostavby navrhli, na jejich pojetí kontextu a kontextuálnosti, a posoudí, do jaké míry lze z přístupu těchto architektů vyvodit obecnější ponaučení pro budoucí praxi architektury i památkové péče. Dalšími důležitými tématy rozborů bude vliv novostavby na širší prostředí dané obce, společenský dopad této novostavby a její prospěšnost pro místní společenství z estetického i etického hlediska. Úvodní texty katalogu zasadí debatu o nové architektuře ve starém prostředí do mezinárodních souvislostí, podají výklad o dějinách kontextuální architektury ve 20. století a postihnou její typy a tendence v posledních třiceti letech. Dalším výstupem bude také mezinárodní konference určená především k evaluaci výstupů projektu a jejich srovnání s řešením situace v zahraničí. Pro zpracování metodiky, výstavy i kritického katalogu bude zásadní i reflexe současné architektury v historických prostředích v sousedních středoevropských státech a zmapování soudobé evropské odborné debaty na toto důležité téma.
Dalším výstupem plošného průzkumu historických sídel v rámci mapování novostaveb bude u památkově chráněných lokalit možná revize hodnot těchto území, přičemž u památkově nechráněných bude jejich popis a grafické vymezení navíc vloženo do Památkového katalogu (Součást Integrovaného informačního systému památkové péče/IISPP) coby památkový potenciál. Pro mapování novostaveb vznikne zcela nová databázová aplikace, která bude propojená s IISPP. Data o novostavbách budou zobrazována také v interaktivní mapě. V systému památkové péče budou data o novostavbách užitečná nejen pro metodiku jejich další výstavby, ale i pro usnadnění jejich budoucího zhodnocení coby památkového potenciálu.
Rychlý kontakt
Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.